Kas yra antspaudas ir kam jis skirtas, atrodo, visiems savaime aišku. Tačiau, kai tenka išsirinkti, kažkodėl kyla klausimų. Tradicinis antspaudas dažniausia būna apskritimo formos ir yra skirtas dokumentų patvirtinimui. Apskritai, bendrai kalbant, bet koks uždėtas ženklas jau yra vadinamas antspaudu. Visgi, kokie antspaudai egzistuoja ir kuo jie skiriasi?

Antspaudų rūšys ir tipai

Antspaudas, kaip priemonė, dažniausiai skirta tam tikrų svarbių dokumentų ar kitų popierių patvirtinimui. Tikrai ne kartą esate pastebėję antspaudų žymes ant sutarčių, svarbių raštų, sveikatos pažymų, vaistų receptų. Jų gali pasitaikyti visur. Ar jie kuo nors skiriasi?

Atsakymas – taip, jie skiriasi. Kuo? Dažniausiai antspaudai skirstomi į du tipus. Vieniems reikalingas dažų užpildas, šie vadinami dažiniais antspaudais. Kiti pasižymi išskirtinumu – įspaudžia ir palieka reljefines žymes ant popieriaus. Šie vadinami reljefiniais ir jų paviršių palietus pirštų galais, galima pajusti jų paliktą formą. Panašiai atrodo ir senoviniai vokų antspaudai.

Antspaudų rūšys skirstomos pagal tai, kur šie naudojami ir kokia jų paskirtis. Pagal tai jie išsiskirsto į: herbinius, institucinius ir paprastus buhalterinius antspaudus. Herbinių antspaudų išskirtinumas kaip aiškus – šie išspaudžia ant popieriaus valstybės herbą. Instituciniai priklauso tam tikroms šalies institucijoms, kaip pavyzdžiui universitetams, poliklinikoms, ligoninėms ir pan. Paprasti, buhalteriniai atstovauja atskirus padalinius. Taip pat, antspaudas gali būti skirtas tik datai pažymėti.

Antspaudo svarba

Vieša tiesa, dokumentas, nepatvirtintas antspaudu – abejotinas. Aišku, tai nereiškia, kad dokumentas be antspaudo yra skelbiamas negaliojančiu. Naudoti ar nenaudoti antspaudą – kiekvienos įmonės individualus sprendimas. Tačiau, nusprendus naudotis, antspaudai turėtų patvirtinti visus įmonės dokumentus – ir vidinius, ir išorinius.

Kalbant apie formą,  griežtai nustatyta antspaudo forma yra tik institucijoms, kurios vykdo savivaldybės ar valstybės funkcijas. Juridiniai asmenys dažniausiai naudoja apvalios formos antspaudus. Tačiau ši praktika nėra labai griežta.

Svarbiausia, pildant dokumentus, atkreipti dėmesį, ar nustatyta antspaudo vieta. Dažniausiai ši žymima raidėmis A.V. Kalbant apie antspaudų gamybą ir užsakymus, apvalų antspaudą atsiimti gali ateiti tik įmonės direktorius, vadovas  ar raštiškai įgaliotas asmuo. Kartu svarbu turėti įgaliojimą bei asmens tapatybės dokumentą.

Kategorijos: Kita